Laptops

Laptopy i rankingi – blog

Czy Dell Latitude E5250 jest dobrą inwestycją?

Czy Dell Latitude E5250 jest dobrą inwestycją?
Czy Dell Latitude E5250 jest dobrą inwestycją?

W serii Dell Latitude znajdziemy model E5250 z ekranem o przekątnej 12,5 cala. Dell Latitude E5250 posiada niskonapięciowy procesor i stylową obudowę. Czy warto kupić ten niewielki laptop biznesowy?

Obudowa i złącza

Dell Latitude E5250 posiada niskonapięciowy procesor i stylową obudowę

fot. dell.com

Laptop Dell Latitude E5250 posiada ekran o przekątnej 12,5 cala, jest więc niewielkim, mobilnym notebookiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że model ten waży 1,67 kg, co przy takiej przekątnej ekranu nie jest imponującym wynikiem (dla przykładu, Asus Pro BU201LA waży aż 300 gram mniej).

Jednostka zasadnicza została wykonana z plastiku. Plusem jest to, że plastik posiada ciemną, matową powierzchnię. Stabilności całej konstrukcji dodają również metalowe zawiasy. Konfiguracja z dotykowym ekranem Full HD posiada wieko wykonane ze stopu magnezu.

Dell Latitude E5250 wyposażony jest w 2 złącza USB 3.0 umieszczone z tyłu oraz 1 port USB 3.0 z funkcją PowerShare na prawym boku. Na lewym boku użytkownik znajdzie czytnik SmartCard, gniazdo audio oraz gniazdo blokady Kensingtona. Na prawym boku, oprócz wspomnianego złącza USB, znajduje się również mini DisplayPort.

Zaletą modelu Dell Latitude E5250 jest także wygodna klawiatura ze stabilnymi klawiszami o długim skoku.

Matryca

Model E5250 posiada 12,5 calowy ekran. Dostępne są konfiguracje z ekranem dotykowym FHD, matową matrycą TN (1366 x 768 pikseli) oraz wyświetlaczem Full HD, który ma lepszą luminację (wyświetlacz TN nie sprawdzi się do pracy w jasnych pomieszczeniach czy poza biurem).

Matryca ma wąskie kąty widzenia, dlatego wydajnie (bez zmian w jasności czy kolorystyce obrazu) pracować będziemy mogli jedynie patrząc na wprost.

Jakie podzespoły?

Laptopy Dell Latitude E5250 wyposażone zostały w procesory niskonapięciowe. Osoby poszukujące wydajnego komputera do pracy, mogą wybrać konfigurację z procesorem Intel Core i5-4310U (taktowanie 2 GHz – dzięki funkcji Turbo Boost może wzrosnąć do 3 GHz).

Z procesorem tym producent zintegrował układ graficzny HD Graphics 4400 o taktowaniu wynoszącym 1100 MHz. Model ze zintegrowaną kartą nie sprawdzi się raczej do tworzenia grafiki czy zaawansowanych projektów, ale z powodzeniem wystarczy do standardowego użytku biurowego i obsługi popularnych programów.

Dysk twardy możemy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Producent proponuje m. in. konfigurację z bezpiecznym dyskiem SSD o pojemności 256 GB (dysk marki SanDisk).

Model Latitude E5250 posiada wbudowane głośniki, które z powodzeniem wystarczą do prowadzenia telekonferencji (nie słychać w nich basów, ale nie jest to raczej minusem w laptopie typowo biznesowym).

Wentylator i bateria

Plusem laptopa Latitude E5250 jest także cicha praca wentylatora (nie przekracza ona 36,5 dB). Włącza się on w zasadzie jedynie wtedy, gdy komputer zostaje nadmiernie obciążony. Producent zadbał również o to, aby obudowa komputera nie nagrzewała się nadmiernie.

Model E5250 dostępny jest z akumulatorem trzykomorowym 38 Wh oraz dwoma akumulatorami o pojemności 51 Wh (akumulator Long Life Cycle oraz zwykły o czterech ogniwach). Czas pracy wersji z akumulatorem trzykomorowym wynosi około 5,5 godziny (przy przeglądaniu Internetu), co jest wynikiem dość przeciętnym w porównywaniu do konkurencji.

Dell Latitude E5250 sprawdzi się jako elegancki laptop biznesowy. Jego osiągi są porównywalne do konkurencyjnych modeli innych producentów. Minusem jest przeciętna matryca, która nie pozwala wygodnie pracować w niekorzystnym oświetleniu, poza biurem.